היסטוריה משפחתית

אלישבע מבעלי המלון היא נצר למשפחת קונרד שיק, אשר חי ופעל בירושלים במחצית השנייה של המאה ה-19 ונחשב לאחד מחוקרי ארץ ישראל הגדולים בימיו.

קונרד שיק
נולד בכפר ביץ בגרמניה בשנת 1822. משפחתו הייתה ענייה מאוד ושיק היה תינוק חלש וחולני. רופא המשפחה יעץ לאם לא לבזבז יותר מדי אוכל על התינוק החלש מאחר ואין לו סיכויים לשרוד. למרות הפרוגנוזה האפלה הזו הוא גדל ולמד בקורנטל ובבאזל. באותם הימים נהוג היה לאיש להתחתן עם אישה שנבחרה לו בידי אנשים אחרים וקונרד שיק היה אסיר תודה שלאחר מאבק לא קטן הוא הותר להינשא לאישה שפגש קודם לכן והיה בוחר לכלה בעצמו. בגיל 24 הוא היגר לירושלים.

 

מהנדס עריית ירושלים
שיק היה מהנדס עריית ירושלים בסוף המשטר העותמני, וידוע כארכיאולוג מומחה במספר רב של פרויקטים ארכיאולוגיים. הוא פרסם מאות מאמרים אודות מצבה הפיזי והארכאולוגי של ירושלים.
 
המודלים של שיק
שיק התמחה בבניית מודלים מוקטנים של מבנים ומתחמים אורבאניים כגון דגם הקבר והר הבית בירושלים. בשנת 1872, ניתן לו היתר יוצא דופן לחקור את האיזורים התת-קרקעיים תחת המסגד המוסלמי והטיילת הקדושה בירושלים, ולבנות את מה שראה מעל ומתחת לפני הקרקע בדגם מיניאטורי.

 

מעולם לא בוצעה חפירה ארכיאולוגית משמעותית בהר הבית, בגלל הרגישות הדתית הסובבת את האתר. האזורים בם הותר לשיק לבקר נותרו עד היום סגורים בפני מבקרים. עובדה זו הופכת את הדגם שלו ליותר ממסקרן. ניתן לראות דגם זה במוזיאון הדגמים של קונרד שיק בירושלים.

בית תבור
הבית שבנה כמעונו ברחוב הנביאים 58 בירושלים נקרא "בית תבור" ונחשב בדעת רבים כאחד הבניינים היפים ביותר בכל ירושלים.